Siuvimo įrankiai

Naujienlaiškis

Adatos - siuvimo adatos skirstomos į rankines ir mašinines.

Rankinių adatų dydis ir forma skiriasi pagal paskirtį. Adatos būna tiesios arba lenktos, su didesnėmis ar mažesnėmis auselėmis. Rankinių dygsnių sudarymui naudojamos tiesios adatos, kurių pagrindinės dalys yra: auselė, strypelis ir smaigalys. Siuvinėjimui, adymui skirtų adatų auselė yra didesnė, negu siuvimo, o smaigalys yra sferos formos.

Siuvimo mašinos adata atlieka kelias dygsnių sudarymo funkcijas, todėl nuo adatos kokybės priklauso dygsnio ir siūlių kokybė. Pasirenkant tinkamą siuvimo mašinos adatą, labai svarbu teisingai nustatyti adatos dydį ir tinkamiausią smaigalio formą. Tekstilės medžiagų siuvimui dažniausiai naudojamos adatos, kurių smaigalys yra standartinės kūgiškos formos.

Trikotažo negalima siūti adatomis su normaliomis smaigalių formomis, kadangi gali būti lengvai pažeistos medžiagos kilpos. Todėl trikotažinių medžiagų siuvimui naudojamos adatos su užapvalintais smaigaliais. Užapvalintas adatos galiukas, pataikęs siuvimo metu į siūlą, nepažeidžia jo, o pastumia į šoną.

Odos, kailio, kitų panašių medžiagų siuvimui naudojamos adatos turi smaigalius su kertančiomis briaunomis, mentelės, rombo, trikampio ar kitokios figūros formos. Tokie smaigaliai sumažina pasipriešinimą praduriant šias medžiagas ir mažiau įšyla.

SVARBU - adatos smaigalys visada turi būti labai gerame stovyje, kadangi atšipęs arba užlinkęs smaigalys gali labai stipriai pažeisti medžiagą.


Bendroji adatų sistema tinkama naudoti buitinėms siuvimo mašinoms yra sistema 130/705H. Šios adatos turi plokščią kolbą, tai užtikrina tikslų adatos fiksavimą adatos laikiklyje šaudyklės smaigalio atžvilgiu. Toliau pateikiamos kai kurios buitinių adatų sistemos. Adatos smaigalys visada turi būti labai gerame stovyje, kadangi atšipęs arba užlinkęs smaigalys gali labai stipriai pažeisti medžiagą.


Dviguba adata - tai dvi adatos, sujungtos viena bendra kolba. Tokia adata leidžia padaryti dvi lygiagrečių siūlių eiles darant raukinius, dvigubą palenkimo siūlę arba dekoratyvines siūles. Dvigubą adatą galima naudoti visose mašinose, kurios atlieka zig-zag siūlę. Dvigubos adatos skiriasi pagal atstumą tarp adatų ir smaigalio formą (trikotažui ir tekstilei siūti). 2-3 mm atstumų adatos naudojamos dekoratyvioms klostėms siūti. Didesnio atstumo adatos naudojamos trikotažinių gaminių apačiai palenkti.
Smeigtukai
Siuvimui naudojami įvairaus ilgio smeigtukai priklausomai nuo atliekamos operacijos ir medžiagos tipo. Tiesūs nikeliuoti smeigtukai 26 mm ilgio tinka beveik visiems siuvimo darbams. Dirbant su kietesne, storesne medžiaga, patogiau naudoti ilgesnius smeigtukus, apie 32 mm. Smeigtukai spalvotomis galvutėmis geriau matosi ant medžiagos, tačiau dirbant su lengvesne, švelnesne medžiaga reikia naudoti plonesnius smeigtukus su aštresniu smaigaliu. Taip Jūs galėsite išvengti medžiagos pažeidimų. Dirbant su trikotažinėmis medžiagomis, naudokite smeigtukus su užapvalintu smaigaliu.

Antpirštis
Antpirštis skirtas apsaugoti pirštui nuo sužalojimų, adatą perstumiant per audinį. Jis atrenkamas pagal dešinės rankos vidurinio piršto dydį taip, kad nebūtų per didelis ir nesmuktų nuo piršto.Siūlo įveriklis

Šio prietaiso pagalba Jūs labai greitai ir lengvai įversite siūlą į adatą.

Sukirpimo žirklės
Sukirpimo žirklės turi būti aukščiausios kokybės. Žirklių forma gali būti skirtinga. Vienų žirklių rankenų dydis ir forma vienodi, kitų – viena rankena didesnė. Geriausios žirklės gaminamos iš aukščiausios kokybės užgrūdinto plieno, ašmenys sujungiamos varžtu, kurio pagalba galima reguliuoti ašmenų suspaudimą. Gerai pagaląstos ir nupoliruotos žirklės užtikrins gerą kirpinių kokybę, o atšipusios žirklės gali lengvai pažeisti medžiagą. Nenaudokite sukirpimo žirklių popieriui ar kitoms buitinėms medžiagoms kirpti. Žirkles būtina gerai prižiūrėti, reguliariai valyti, laikyti sausoje vietoje, periodiškai sutepti sujungimo varžtą.

Sukirpimo žirklės išlenktomis rankenomis ypač tinka medžiagai sukirpti. Tokių žirklių ašmenų ilgis gali būti nuo 18-20 iki 30 cm. Rinkdamiesi žirkles ypatingą dėmesį atkreipkite jų patogumui. Rankenos forma turi tiksliai atitikti Jūsų ranką, taip išvengsite nuovargio po ilgesnio kirpimo. Ypač patogios ergonomiškos rankenos, pagamintos iš minkšto termoplastiko. Sintetinėms ir trikotažinėms medžiagoms kirpti naudokite žirkles su dantytais ašmenėmis, kurie neleidžia medžiagai persislinkti ir užtikrina puikų kirpimą.

Mažos žirklės, kurių ašmenų ilgis maždaug 5 – 8 cm, naudojamos įvairiems pakirpimams. Taip pat siuvimo metu labai patogu naudotižirklutes siūlų galams nukirpti. Rinkitės žirklutes, kurių ašmenys prisukti prie rankenų su varžtais. Tokias žirkles galima lengviau pagaląsti. Ašmenų galiukai turi būti aštrūs ir sueiti į vieną tašką. Ardiklis
Jis naudojamas siūlėms ardyti ir kilpoms prakirpti. Tačiau ardikliu naudotis reikia labai atsargiai, kadangi juo galima labai lengvai pažeisti medžiagą.

Žirklės „ZigZag“skirtos audinio ir kitų medžiagų (pvz. fetras, gobelenas, popierius) kraštų bei siūlių apdorojimui, pamušalinio audinio sukirpimui.

Diskinis pjovimo įrankis
Diskinis pjovimo įrankis skirtas įvairiai medžiagai, popieriui, odai kirpti. Ypač tinka skiautinių siuvimui. Naudokite specialų plastikinį kilimėlį, kuris apsaugotų stalo paviršių.

Matavimo įrankiai
Matavimo įrankiai reikalingi ne tik matams imti, bet įvairiems atstumams matuoti ir braižyti. Plati medinė arba metalinė liniuotė 90 cm ilgio naudojama didelėms detalėms matuoti ir braižyti, nustatyti medžiagos išilginę kryptį. Paprasta liniuotė 30-45 cm ilgio naudojama įvairiems matavimams. Plastikinė matavimo juosta 150 cm ilgio naudojama matams imti. Permatoma T-formos liniuotė padeda nustatyti medžiagos audimo kryptį, keisti lekalus ir braižyti 90 laipsnių kampą.
ABITAS
Ilgas įvairios formos vienuolių drabužis.

ALBA
Liturginis drabužis - balti platūs iki kulnų marškiniai ilgomis rankovėmis, susijuosiami juosta.

APSIAUSTAS
Ant pečių užsisiaučiamas ilgas drabužis, skirtas apsisaugoti nuo šalčio, vėjo, lietaus, dulkių ar kt.; gali būti be rankovių ar su jomis.

APYKAKLĖ
Įvairios konstrukcijos ir formos drabužio dalis apie kaklą.

FRAKAS
Vyriškas iškilmių kostiumas: ilgas švarkas priekyje iškirptais skvernais ir kelnės su atsiuvais be atraitų.

GLAUSTINUKĖ
Aptemptas drabužis, dengiantis liemenį, dažnai ir rankas bei kojas (marškinėliai ir kelnaitės drauge).

IŠEIGINIAI DRABUŽIAI
Drabužiai, dėvimi oficialiomis ar iškilmingomis progomis.

KAILINIAI
Paltas iš natūraliojo arba dirbtinio kailio.

KAKLARAIŠTIS
Dekoratyvinė įvairios formos aprangos detalė, rišama ant kaklo, siuvama iš audinio ar mezginio. Gali būti ir austinė ar pintinė juostelė.

KORSETAS
Apatinis tampus moterų ir mergaičių drabužis liemeniui ir klubams suveržti; gali būti su sagtimis ilgoms kojinėms prisegti.

KOSTIUMAS
Komplektas iš dviejų ar daugiau drabužių.

LIEMENĖ
Berankovis, liemenį dengiantis siūtinis arba megztinis viršutinis drabužis.

LIETPALTIS
Lengvas užsegamas paltas su rankovėmis, skirtas apsisaugoti nuo kritulių.

MARŠKINIAI
Pečius ir liemenį dengiantis viršutinis drabužis trumpomis ar ilgomis rankovėmis su užsegimu priekyje.
ANTISTATIKAS
Medžiaga, mažinanti tekstilės medžiagos arba drabužio įsielektrinimą.

ANTISTATINĖ APAILA
Tekstilės gaminių apdorojimas antistatikais.

APDOROJIMAS
Medžiagos ar gaminio savybių keitimas.

APMUŠALAS
Austinė, megztinė ar neaustinė medžiaga baldams, transporto priemonių salonų sėdynėms ir kt. gaminiams apmušti ar apvilkti.

APMĖTYMAS
Siuvinio detalių kraštų apsiuvimas apmėtomuoju dygsniu, kad neirtų medžiaga.

ARNOTAS
Viršutinis liturginis katalikų kunigų drabužis - puošnus berankovis apsiaustas (gali būti iškirptais šonais) su skyle galvai įkišti.

ATRAIŽA
Skersai audinio ar kt. gaminio per visą plotį atrėžta juosta.

AUDINIO TANKUMAS
Audinio savybė, kiekybiškai išreiškiama metmenų ir ataudų tankumo koeficientais.

AUDINYS
Audimo staklėm išaustas gaminys, sudarytas iš dviejų ar daugiau viena kitai statmenų siūlų sistemų (metmenų ir ataudų), supintų tam tikra tvarka.

DILIMAS
Medžiagos dėvėjimas dėl trinties, mažėjant medžiagos masei.

DRABUŽIŲ GAMYBA
Masinis drabužių siuvimas arba mezgimas pramoniniu būdu.

DRABUŽIŲ SIUVIMAS
Apdarų, atitinkančių žmogaus kūno formos ypatumus, formavimas.

DYGSNIAVIMO EFEKTAS
Dviejų sujungtų su įdėklu tekstilės gaminių dygsniuoto piešinio forma, sudaroma siuvant, siuvinėjant arba terminiais bei ultragarso metodais apdorojant sintetines medžiagas.

DYGSNIUOTA ANTKLODĖ
Iš kelių tekstilės gaminių sluoksnių susiūtas apklotas.

DYGUMAS
Tekstilės gaminio ypatybė, pasireiškianti tuo, kad jo paviršiuje yra išsikišusių trumpų, storų plaukelių dygių galų; sukelia nemalonių pojūčių žmogui, vilkinčiam tokio gaminio drabužį.

DĖVĖJIMO PATOGUMAS
Drabužio geba sudaryti juo vilkinčiam žmogui fiziologinį komforto jausmą; priklauso nuo drabužio fasono ir jį sudarančių gaminių šiluminių, sorbacinių bei mechaninių savybių, laidumo orui.

ĖSDINIMAS
Audinių marginimo būdas, kai tamsiai dažytame audinyje norima sudaryti baltus ar spalvotus piešinio plotus, tam tikslui naudojant pastą su oksiduojančia ar redukuojančia medžiaga, kuri suardo dažusatitinkamuose fono plotuose.

GALANTERIJA
Įvairūs smulkūs gaminiai, papildantys aprangą.

IŠKLOSTYMAS
Medžiagų sudėstymas sluoksniais ruošiant sukirpti siuvinio ruošinių detales.

IŠSILYGINIMAS
Gaminio raukšlių mažėjimas nykstant lenkimo deformacijai, kai pašalintos gaminio apkrovos.

ĮDĖKLAS
Į drabužio vidų įsiūta audinio, mezginio, neaustinės ar kt. medžiagos detalė, skirta drabužio standumui, šiluminei varžai, formos stabilumui padidinti.

ĮDĖKLŲ AUDINYS
Stiprus lininis ar medvilninis drobinio pynimo audinys. Gali turėti arba neturėti standinamojo klijinio apreto. Naudojamas daugiausiai siuvant vyriškus viršutinius drabužius.

ĮSIUVAS
Įsiūta drabužio dalis, siūlė drabužiui įimti.

JUOSTA
Ilgas (2-3 m) bei siauras (1-20 cm) tekstilės gaminys; gali būti austinis, megztinis, pintinis. Skirta susijuosti kelnėms ar sijonams.

JUOSTINIS APMETIMAS
Dvipakopis apmetimas; pradžioje metmenų juostos iš kelių šimtų siūlų paeiliui apmetamos ant apmetimo mašinos būgno, o po to visos juostos kartu įriečiamos į staklių metmenų veleną.

KILIMAS
Sunkus raštuotas, lygaus ar pūkuoto paviršiaus austinis, megztinis, rištinis ar neaustinis tekstilės gaminys, naudojamas grindų dangai, sienoms papuošti.

KIRPIMAS
Audinio, mezginio ar neaustinės medžiagos ruošimas siūti, kai iš jos kerpamos siuvinio detalės.

KIŠENĖ
Maišelio formos drabužio dalis smulkiems daiktams susikišti.

KLIJUOTINĖ NEAUSITNĖ MEDŽIAGA
Neaustinė medžiaga, gaminama sutvirtinant tekstilės pluoštų ar siūlų klodą klijinėmis rišamosiomis medžiagomis įmirkymo, purškimo, marginimo, putų būdais.

KLOJINYS
Vienu ar keliais sluoksniais ant klojimo stalo patiestas, sukirpti paruoštas audinys, mezginys ar neaustinė medžiaga.

KLOSTAVIMAS
Pastovių gaminio klosčių sudarymas.

KLOSTYMAS
Tvarkingas audinio, megztinės ar neaustinės medžiagos sudėjimas klostėmis ant padėklo, pasibaigus apdailai arba tarp apdailos operacijų.

KLOSTĖ
Tvarkinga gaminio raukšlė.

KOLEKCIJA
Vienos rūšies ar vieno autoriaus sukurtų gaminių, drabužių rinkinys.

KONDICIONAVIMAS
Medžiagos išlaikymas tam tikrame klimate, norint, kad joje nusistovėtų pastovus sugertos drėgmės kiekis.

KRAŠTAVIMAS
Krašto mezgimas neiriuoju arba dvigubuoju lygiuoju skersiniu pynimu, dažnai naudojant papildomą guminį arba elastano siūlą.

KRAŠTINĖ KILPA
Kraštinė skersinio mezginio eilutės kilpa, neleidžianti mezginiui iširti.

KRAŠTŲ NYTIS
Nytis audinio kraštų metmenų žiotims sudaryti (audžiant naudojamos bent dvi tokios nytys).

KREIPTUKAS
Keraminis, stiklinis arba plieninis strypelis judančiam siūlui nukreipti.

KUTAI Gaminio kraštų arba galų laisvi siūlai, siūlų kilpos arba kuokštai. Gaminio dalis iš siūlų galų ar kilpų, puošianti jo kraštą; gali būti neriama, pinama, mezgama mašina arba rankomis.

LAIPSNIAVIMAS
Medžiagų skirstymas laipsniais iš eilės pagal konkretų požymį ar jų grupę.

LAISVALAIKIO DRABUŽIAI
Drabužiai poilsiui.

LAISVAS ATAUDAS
Audinio yda: jo kraštas banguotas ir ilgesnis už visą audinį; atsiranda dėl nesuderintos audinio fono ir krašto sandaros arba kai įaudžiami per mažai įtempti krašto siūlai.

LENKIMO MAŠINA
Mašina siūlams pervyti į sruogas.

LIAUNUMAS
Lankstumas, būdingas objektams, pvz., fibrilėms, pluoštams, siūlams, kurių ilgis daug kartų didesnis už storį.

LOVATIESĖ
Ant lovos klojamas apdangalas- įvairos formos siuvinys iš audinio, mezginio, neaustinės medžiagos.

LYDYTAS KRAŠTAS
Audinio kraštas su nukirptais termoplastinio pluošto ataudų galais, sulydytais specialiu elektriniu įtaisu.

LYGIAVIMAS, LYGIAGRETINIMAS
Plaukelių, siūlų ar kt. produktą sudarančių elementų išdėstymas išilgai produkto lygiagrečiai vienų kitiems.

LYGINIMAS
Tekstilės gaminio, siuvinio ar jo dalies slėgimas karštu paviršiumi garų aplinkoje ar be jų, norint pašalinti raukšles.

LYGINTUVAS
Prietaisas tekstilės gaminiams, siuviniams ar jų dalims lyginti.

MEDŽIAGA
Kietos, skystos arba dujinės būsenos cheminis elementas, jų junginys arba mišinys.

METMENYS
Išilginių audinio siūlų, kurie pindamiesi su statmenai jiems pratiestais ataudais sudaro audinį, sistema. Metmeninio mezginio išilginė siūlų sistema.

NATŪRALUSIS PLUOŠTAS
Gamtoje esantis augalinės, gyvūninės ar mineralinės kilmės pluoštas.

NEAUSTINĖ MEDŽIAGA
Įvairiais būdais (persiuvant, suklijuojant, smaigstant, termiškai sujungiant ar kt.) sutvirtintas platus pluoštų arba siūlų klodas; išleidžiamas norimo ilgio gabalais.

NUMETIMAS
Mezgimo mašinos kilpų sudarymo operacija, kai senoji kilpa pereina nuo adatos galvutės ant naujosios kilpos.

NUMETIMAS
Mezgimo mašinos kilpų sudarymo operacija, kai senoji kilpa pereina nuo adatos galvutės ant naujosios kilpos.

PAMUŠALAS
Tekstilės gaminys, įsiūtas į vidinę siuvinio pusę. Pamušalinis audinys, skirtas siuvinių pamušalams; geroji jo pusė pasižymi būdingu lygiu paviršiumi.

PASIJONIS
Apatinis moterų ar mergaičių drabužis, dėvimas po sijonu arba po suknele.

PATALYNĖ
Paklodės, užvalkalai, skabiamos antklodės ir kt. periodiškai skalbiami lovos siuviniai.

PELTAKYS
Ištisinė dygsnių eilutė.
RAŠTAS
Tekstilės gaminių pagrindinis puošybos elementas; pasižymi ritmišku plokštuminių motyvų išdėstymu. Sudaromas tam tikrais pynimų deriniais, spalvinimu (pvz., marginimu) ir/arba siuvinėjimu.

SEKCINIS (AP)METIMAS
Metmenų siūlų apmetimas ant sekcinių ričių, kurių kiekvienoje telpa dalis bendro metmenų siūlų skaičiaus, reikiamo gaminiui gaminti. Dažniausiai naudojamas metmeninių mezginių gamyboje.

SIUVĖJAS/SIUVĖJA
Žmogus - mokantis siūti, modeliuoti vienetinius rūbus, skirtus nemasinei gamybai.

SIŪLAS
Liaunas ir gana stiprus, ilgas, mažo skerspjūvio kūnas, sudarytas iš gijų arba/ir plaukelių.

SIŪLVEDIS
Siūlą vedžiojanti detalė su akute, grioveliu, plyšiu ar kt.

SIŪLVEDŽIŲ TRAUKLĖ
Mezgimo mašinos siūlų tiekimo mechanizmo grandis, prie kurios pritvirtinti siūlvedžiai, klojantieji siūlą toje pačioje mezginio dalyje.

SPALVA
Kūno savybė atspindėti tam tikrų bangos ilgių šviesą.

SUDVEJINTAS ATAUDAS
Audinio yda: poromis sugrupuoti ataudų siūlai, atrodantys kaip rumbas ataudų kryptimi.

SUDĖTINGASIS PYNIMAS
Ypatingos sandaros audinių (pūkinių, raštuotų, ažūrinių ir kt.) pynimas, kurį sudaro daugiau nei viena metmenų ir/arba ataudų sistema.
Translate »
error: Content is protected !!